Jakie letnie opony wybrać

Wymiana opon z zimowych na letnie to podstawowy krok do zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa na drodze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zainwestować w najlepsze ogumienie?

Kupienie kompletu opon to niemały wydatek. Mimo to warto inwestować w opony od dobrych i sprawdzonych producentów. Doświadczenia kierowców dowodzą, że nawet używane ogumienie, ale solidnej produkcji może sprawdzić się lepiej niż ogumienie nowe, pochodzące od nieznanego producenta. Za komplet opon używanych z bieżnikiem około 6-8 mm zapłacimy przeciętnie 500 złotych.

Przy zakupie powinniśmy dokładnie obejrzeć każdą oponę, zwracając także uwagę na sposób ich przechowywania. Tego zmartwienia nie mamy, gdy kupujemy opony nowe. Ryzyko wystąpienia wad jest niewielkie. Nieużywane opony wytrzymują zwykle 30-40 tysięcy kilometrów przebiegu, od początku też zużywają się zgodnie z naszą techniką jazdy.

O wymianie ogumienia warto pomyśleć, gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie powyżej 7°C. Zimowe opony znacznie szybciej zużywają się w wyższych temperaturach, gorzej trzymają się nawierzchni i mają dłuższą drogą hamowania.