Jak przygotować auto do wiosny

Niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć, mróz i sól na drogach – to wszystko może wpływać na szybsze zużywanie się, a nawet uszkodzenie elementów auta. Podpowiadamy, jak sprawdzić auto po zimie, żeby jak najdłużej cieszyć się jego sprawnością.
Największy zagrożeniem dla auta zimą jest rdza. Sól i piasek, którymi posypane są ulice nie sprzyja utrzymaniu lakieru i podwozia w dobrym stanie. Samochód powinniśmy więc porządnie wyczyścić, zwracając uwagę, czy w stale narażonych na wilgoć częściach nie powstały ogniska rdzy.

Podstawową czynnością powinna być także wymiana opon. Dobrze dobrane letnie ogumienie to większa przyczepność i krótsza droga hamowania. Po zimie warto także sprawdzić hamulce. W trudnych warunkach pogodowych, np. gdy jest ślisko, hamujemy częściej. Szybciej zużywają się więc klocki hamulcowe i płyny.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? M.in. na wycieraczki. Zdarza się, że po kilku miesiącach szorowania po nie zawsze dokładnie odśnieżonej szybie, staną się mniej skuteczne.