Jak przygotować auto do zimy?

Już na początku jesieni warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu do sezonu zimowego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, o które należy zadbać, by auto było chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz zapewniało bezpieczną i bezawaryjną jazdę.

1. Opony zimowe. Odpowiednie opony wykonane ze specjalnej mieszanki gumy i z głębokim bieżnikiem zapewniają lepszą przyczepność podczas jazdy po oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni. Jeśli ktoś zamierza jeździć zimą po stromych wzniesieniach, powinien dodatkowo zaopatrzyć się w łańcuchy.
2. Akumulator. Przed zimą warto skontrolować w serwisie jego sprawność i jeśli jest już bardzo zużyty, wymienić go na nowy.
3. Płyny eksploatacyjne. Należy wymienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy, a w razie potrzeby wymienić płyn w chłodnicy na ten odporny na zamarzanie.
4. Zabezpieczenie karoserii. Przed sezonem zimowym całe nadwozie należy dokładnie obejrzeć i zlikwidować wszelkie odpryski na lakierze, aby zapobiec korozji. Oprócz tego warto pokryć nadwozie specjalnymi powłokami ochronnymi, które zwiększą odporność lakieru na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Przed zimą najlepiej jest sprawdzić stan techniczny auta w serwisie, który dodatkowo skontroluje sprawność wycieraczek, świateł, układu zapłonowego itp.